EUI Nauki Polityczne i Społeczne

Priorytet wydziału to badanie współczesnych fenomenów politycznych i społecznych (głównie) w Europie – na poziomie narodowym, lokalnym i transgranicznym. Profesorowie pracujący na SPS zajmują się stosunkami międzynarodowymi, socjologią, teorią społeczną i polityczną. Na pierwszym roku studiów doktoranckich kładzie się nacisk na metodologię i techniki zbierania danych: ankiety, eksperymenty, metody ilościowie, jakościowe i etnograficzne. Drugi i trzeci to z kolei czas na badania terenowe i inne formy gromadzenia materiałów. Według rankingu przygotowanego przez Simona Hixa (London School of Economics) nasz wydział znalazł się na pierwszym miejscu w Europie i piątym miejscu na świecie. Nauki społeczne i polityczne to bardzo szeroki obszar. Ze względu na skład grona profesorskiego nie wszystkie ciekawe i warte badania tematy nadają się do studiowania akurat na EUI. Zastanów się, czy Twój temat wpisuje się w zainteresowania i doświadczenia tutejszej kadry, zapoznaj się z informacjami o ich międzynarodowych projektach. Niech wskazówką będą dla Ciebie informacje o dostępnych dla studentów EUI programach komputerowych i bazach danych. EUI jest bardzo otwarte dla badań w różnych regionach świata. Nawet jeśli nie jesteś magistrem politologii czy socjologii, ale biegle znasz egzotyczny język i fascynują Cię zjawiska społeczne i polityczne w jakimś pozaeuropejskim kraju, to EUI daje unikalną szansę wyjazdu na misje badawcze.

Research Proposal

Nie przejmuj się, jeśli nie ma w nim wszystkich elementów, które widnieją na stronie EUI. Trudno na 5 stronach wszystkie je omówić. Najważniejsze rzeczy umieść na pierwszej stronie, tak aby od początku zwrócić uwagę profesora czytającego Twój tekst. Zacznij od tego, czym chcesz się zajmować: od pytań badawczych, czy też tzw. puzzle. Następnie opisz nieco „state of the art” i metodologię. Postaraj się pokazać, iż interesują Cię relacje przyczynowe („causal relations”), i zacznij od czegoś, co jest jednocześnie ważne i zaskakujące, np. teoria x sugerowałaby, że powinno stać się tak i tak, ale („yet…” - to słowo jest bardzo ważne w proposalu) w praktyce dzieje się coś innego – i Ty chcesz tę zagadkę (puzzle) wyjaśnić, czy też te puzzle poukładać w jedną całość. Spróbuj zaproponować swoją wstępną odpowiedź na daną zagadkę, to będzie Twoja wstępna hipoteza, tj. intuicyjny „educated guess”, który zostanie zweryfikowany dopiero w procesie pisania doktoratu.

Postaraj się powołać na znanego profesora z Twej dziedziny (np. iż to on wskazał potrzebę zbadania tego tematu), jak i używać słownictwa naukowego, występującego w literaturze w której mieści się Twój projekt (endogeneity, variables, multicollinearity, causation itp.). Szczególną uwagę zwróć na tytuł i abstrakt – musi przyciągać uwagę, często do nich ograniczy się lektura profesorów, jeśli nie zainteresujesz ich na tyle, by chcieli czytać dalej.

Nie zaszkodzi w ostatnim paragrafie wskazać nazwisko potencjalnego promotora (lub promotorów - na EUI możesz mieć także co-supervisora), z którym chciałbyś pracować.

Listy rekomendacyjne

Postaraj się mieć choć jeden list od nieco bardziej znanego profesora, nawet jeśli nie jest on Twoim promotorem. Oczywiście musi Cię znać, aby taki list napisać, ale nie przejmuj się, jeśli nie zna Cię bardzo dobrze. Może jeden z profesorów, z którym miałeś kiedyś zajęcia na wymianie studenckiej, zgodziłby się napisać Ci rekomendację?

Rozmowa

Potencjalne pytania na rozmowie:

  • Dlaczego w swej analizie komparatystycznej wybrałeś kraje x,y, a nie q,?
  • Czy jesteś skłonny zmienić kraj (case study)?
  • Dlaczego nie aplikowałeś na EUI zaraz po studiach magisterskich? (Postaraj się pokazać, że to co robiłeś nie było przypadkowe i ma związek z Twym doktoratem, np. drugi kierunek sprawi iż będziesz mógł bardziej wszechstronnie podejść do tego tematu (jak np. teologia przy pisaniu o roli religii w polityce, czy historia gdy zechcesz zastosować podejście historycznego instytucjonalizmu).

Pamiętaj, że zawsze możesz odpowiedzieć na trudne pytanie, że po prostu tego nie wiesz i dlatego właśnie chcesz studiować i pisać doktorat na EUI, aby to odkryć. Pokaż swoją wiedzę, ale unikaj arogancji – jeśli członkowie komisji odniosą wrażenie, że sądzisz iż wszystko wiesz, nie będą skłonni Cię przyjąć.

Informacje dodatkowe